Terapia grupowa
„Daj się poznać”
Grupa terapeutyczna dla młodzieży w wieku 15–19 lat
Grupa terapeutyczna „Daj się poznać” to bezpieczna przestrzeń dla młodzieży, w której uczestnicy mogą rozmawiać, wymieniać doświadczenia i stopniowo poznawać siebie w kontakcie z innymi osobami. Zależy nam na tym, żeby uczestnicy poznali siebie nawzajem, a dzięki temu lepiej rozumieli także samych siebie i swój sposób funkcjonowania w relacjach.
Dać się poznać oraz poznać innych to nie lada wyzwanie. Wymaga odwagi do pokazania innym części siebie oraz zaciekawienia się tym, co inni i my sami nosimy w swoim wnętrzu. W bezpiecznym środowisku spotkania moderowanego przez doświadczonych terapeutów staje się to możliwe do zrobienia. Okazuje się wtedy, że trud włożony w poznawanie siebie i innych może owocować poprawą relacji w szkole i rodzinie, a co za tym idzie także polepszeniem samopoczucia.
Dla kogo jest ta grupa?
Zapraszamy do wzięcia udziału w terapii grupowej osoby w wieku 15–19 lat, które doświadczają:
- Stresu i zamartwiania się o przyszłość
- Samotności i trudności w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi
- Poczucia przytłoczenia i przeciążenia nadmiarem spraw i obowiązków
- Smutku i braku energii do życia
- Niepokoju związanego z podejmowaniem trudnych decyzji
- Rozdrażnienia i złości, z którymi trudno sobie radzić
Jakie są cele terapii grupowej?
- ✓ Oswojenie lęku w kontakcie z innymi ludźmi
- ✓ Zdobycie umiejętności komunikacyjnych, by móc wyrażać siebie i budować głębokie relacje
- ✓ Zdolność rozpoznawania i nazywania swoich stanów emocjonalnych oraz kryjących się za nimi potrzeb
- ✓ Nauka bycia częścią społeczności, w której uwzględniane są granice i potrzeby innych osób oraz respektowane wspólnie ustalane zasady
Jak to będzie wyglądało?
Podczas spotkań grupy terapeuci pomagają uczestnikom stworzyć bezpieczną przestrzeń do swobodnej rozmowy, wymiany doświadczeń i przemyśleń. Grupa sama decyduje, na jakie tematy chce rozmawiać.
W zależności od potrzeb grupy proponujemy uczestnikom udział w formach arteterapeutycznych, w trakcie których będziemy korzystać z różnych środków wyrazu: kolażu, plastyki, filmu i muzyki (nie są wymagane żadne umiejętności ani talent do tworzenia sztuki!).
W trakcie spotkań uczestnicy poznają się nawzajem, nawiązują relacje, udzielają informacji zwrotnych. Pozwala to lepiej poznać nie tylko innych ludzi, ale także samego siebie i swój sposób funkcjonowania w relacjach. Daje to szansę na rozpoznanie i przekroczenie blokad, które utrudniają budowanie relacji w codziennym życiu.
Każdy uczestnik będzie mógł sam zdecydować, w jakim stopniu będzie chciał się zaangażować w pracę grupy i co dzięki temu z niej dla siebie wyniesie.
W jaki sposób ta grupa może pomóc?
Pozytywne doświadczenia relacyjne, nabyte w trakcie trwania grupy uczestnicy spontanicznie przenoszą w przestrzeń swojego życia osobistego poza grupą, co ułatwia im nawiązywanie dobrych relacji w szkole i środowisku rodzinnym. Przekłada się to najczęściej na poprawę samopoczucia psychicznego i wzrost motywacji do własnego rozwoju.
Trening w rozpoznawaniu i nazywaniu emocji oraz potrzeb jest jedną z najważniejszych dróg do poprawy regulacji emocji, czyli także radzenia sobie ze stresem i złym samopoczuciem.
Czy terapia grupowa może być alternatywą dla terapii indywidualnej?
W większości przypadków psychoterapia grupowa ma taką samą albo większą skuteczność w leczeniu zaburzeń psychicznych, co psychoterapia indywidualna. Jest szczególnie wskazana w okresie nastoletnim, kiedy grupa rówieśnicza ma ogromny wpływ na rozwój i funkcjonowanie młodzieży. Jest szczególnie skuteczną formą pomocy w sytuacjach, w których u podłoża cierpienia psychicznego stoją trudności w relacjach z rówieśnikami lub członkami rodziny.
Zdarzają się jednak sytuacje, w których bardziej wskazaną formą psychoterapii jest terapia indywidualna, na przykład w sytuacjach bardzo dużej niestabilności psychicznej, nasilonych objawów autoagresji, potrzeby przepracowania konkretnych traumatycznych doświadczeń i niskiej motywacji do wkładania wysiłku w osiągnięcie zmian.
Decyzja o wyborze konkretnej formy pomocy jest podejmowana wraz z terapeutami w trakcie konsultacji.
Prowadzący
Psychoterapeuta dzieci i młodzieży, terapeuta rodzinny
Od kilku lat prowadzi grupy terapeutyczne dla młodzieży w szpitalach psychiatrycznych i w prywatnych ośrodkach psychoterapii.
Psycholożka, psychoterapeutka Gestalt
Doświadczenie w pracy z dziećmi i ich rodzicami zdobywała w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacji Nagle Sami i ośrodku Bliskie Miejsce.
Szczegółowe informacje
Termin i czas trwania
Grupa spotyka się w każdą środę o godzinie 16:40. Sesje trwają 1,5 godziny. Grupa rozpoczyna pracę od października 2026 i pracuje cały rok z przerwą na wakacje, ferie i dni świąteczne. Grupa liczy 6–10 osób.
Zasady uczestnictwa i kwalifikacji do grupy
Grupa „Daj się poznać” ma charakter półotwarty. Oznacza to, że czas uczestnictwa w grupie jest indywidualnie dostosowany do potrzeb uczestnika, nie krótszy jednak niż rok, co jest minimalnym okresem potrzebnym do nawiązania relacji z innymi uczestnikami, przekroczenia pojawiających się w trakcie kryzysów i utrwalenia nowo nabytych umiejętności społecznych. Często jednak potrzebne jest więcej czasu na poradzenie sobie z trudnościami, z którymi zgłaszają się uczestnicy.
Nabór do grupy trwa cały rok. Do grupy można dołączyć na różnych etapach jej trwania, kiedy zwalnia się miejsce i terapeuci rozpoznają, że pojawia się dobry moment na wprowadzenie nowego uczestnika.
Koszt
645 zł miesięcznie (za każdy miesiąc trwania grupy, niezależnie od liczby spotkań w miesiącu). W cenie: jedna konsultacja dla rodziców i nastolatka z prowadzącymi do wykorzystania w trakcie trwania grupy lub po jej zakończeniu oraz jednodniowe warsztaty dla rodziców.
Kwalifikacja do grupy
Kwalifikacja odbywa się podczas konsultacji, na którą zapraszamy nastolatka razem z rodzicami. W trakcie konsultacji zbieramy podstawowe informacje o uczestniku i rozpoznajemy, czy udział w grupie jest właściwą formą psychoterapii.
Dla osób, dla których jest to pierwszy kontakt z pomocą psychologiczną konsultacja trwa 1,5 godziny. Dla osób korzystających z psychoterapii w naszym ośrodku – 50 minut. Konsultacja jest dodatkowo płatna (według cennika ośrodka). W niektórych przypadkach może być potrzebna jeszcze druga konsultacja. Po konsultacji możemy zalecić inną formę psychoterapii niż grupa.
Warsztaty dla rodziców
Kiedy młodzież wykonuje pracę nad sobą podczas grupy terapeutycznej, równolegle zapraszamy rodziców, żeby także zainwestowali w swój rozwój i w refleksję nad swoim rodzicielstwem podczas jednodniowych warsztatów dla rodziców, wliczonych w cenę grupy.
Zauważyliśmy, że pożądane zmiany zachodzą w terapii młodzieży zazwyczaj wtedy, kiedy rozwój dziecka spotyka się z rozwojem rodzica. Często skutkuje to poprawą relacji rodzinnych i wzmacnia efekty terapii grupowej.
Rodzice uczestników grupy będą mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez doświadczoną terapeutkę rodzinną Aleksandrę Lutoborską.
Chcesz dołączyć do grupy?
Skontaktuj się z nami – umówimy Cię na konsultację z terapeutami prowadzącymi.
Umów konsultację